Upaniszad Gopalatapani

Swami B.V. Tripurari – Upaniszad Gopalatapani

Wydawnictwo Saragrahi Press, 2014
ISBN 978-83-931442-1-1
200 stron, oprawa twarda, szyta z obwolutą, okładka lakierowana
Cena: 40 zł.

Pierwsze tłumaczenie i komentarz tego upaniszadu na język nowożytny w tradycji krysznabhakti. Obejmuje zapisane w alfabecie dewanagari wersety dzieła, ich naukową transliterację, tłumaczenie słowo-po-słowie, tłumaczenie wersetu na język polski oraz obszerny komentarz autora, który jest zarówno współczesny jaki ponadczasowy. Niezbędna pozycja w bibliotece nie tylko adepta ścieżki krysznabhakti czy poważnego poszukiwacza duchowości, ale także studenta literatury i filozofii starożytnych Indii.

Gopalatapani to jeden ze stu ośmiu głównych upaniszad. Kieruje naszą uwagę na Krysznę Gopalę, reprezentującego serce Absolutu, oraz kładzie nacisk na duchową praktykę, która pozwala urzeczywistnić ten aspekt Najwyższego. Jej adept doświadcza go dzięki ćwiczeniu własnego serca: przechodzi od oddania, które wypływa z poczucia obowiązku – do spontanicznej miłości.

W narracjach, którymi w tym dziele posłużono się, by objawić zawartą w nim ezoteryczną doktrynę, postać uosobionej miłości ukazuje się wraz z przedmiotem tego uczucia. Doskonały obiekt miłości, Kryszna, mimo iż niedualny, nie jest sam. Pojawia się z pasterką Gandharwi, utożsamianą w innych miejscach sakralnej literatury hinduizmu z Radhą, która jest jego główną śakti (energią). Jako zasada ofiary, samo poświęcenia i miłości, egzemplifikuje ona klucz do tajemnicy życia.

Komentarz Swamiego B.V. Tripurariego jest niezwykle wnikliwy. W wysmakowany sposób sięga on do znacznie starszych omówień napisanych w sanskrycie przez świętych z jego sukcesji. Po raz kolejny potwierdza fakt, iż przemawia do nas nie tylko jako współczesny wyraziciel tradycji wedanty oddania, ale również jako osoba obdarzona zarówno mądrością,jak i uczuciem.

Wszystkich zainteresowanych kupnem książki prosimy o składanie zamówień na adres:http://purana.com.pl/index.php?id_product=458&controller=product