Raport z Festiwalu Saragrahi 2013

Festiwal, festiwal i … po festiwalu. Kolejne spotkanie ze Swamim BV Tripurarim za nami, a nasz Gość szczęśliwie i bezpiecznie dotarł już do swojego stałego miejsca zamieszkania – klasztoru w Płn. Kalifornii (Audarji).

Tematem przewodnim prowadzonych przez niego wykładów była rozrywka, w której Kryszna oszałamia Brahmę – najinteligentniejszą i najbardziej prawą osobę we wszechświecie. Rozterki Brahmy i jego późniejsze przemyśenia i modlitwy stanowiły punkt wyjścia do omawiania ścieżek wajdhi i raganugabhakti. Wykładów słuchaliśmy rano, wieczorem natomiast mogliśmy zadawać Maharadżowi pytania na wszelkie tematy, także nie związane z wykładami.

W trakcie Festiwalu duchowe przewodnictwo Swamiego BV Tripurariego przyjęły dwie osoby:

- Prem das z Polski (otrzymał inicjację harinama i mantra)

- Śri Nama dasi ze Szwecji (otrzymała inicjację harinama)

Serdecznie gratulujemy nowym członkom Sangi i życzymy im wielu pomyślnych i inspirujących chwil w ich duchowym (i nie tylko) życiu!

Inicjacjom oraz całemu Festiwalowi przyglądały się przepiękne Bóstwa Gaura – Nitaj, które w tym roku otrzymały od Maharadża imiona – Nitaj – Sacitanaja. Ich opiekunem jest nieoceniona Nityangi, która stwierdziła, że towarzyszące nam od kilku lat Bóstwa stały się „Bóstwami Festiwalowymi”, pod opieką których przebiegają te spotkania.

Pod koniec trwania Festiwalu Maharadż podpisał akt założycielski fundacji ” Śri Czajtanja Sanga w Polsce”. Przed nami procedura rejestracji fundacji w KRS, która mamy nadzieję przebiegnie bez komplikacji. Więcej na ten temat w osobnym wpisie.

Było wiele dla ducha, ale nie zapominaliśmy o ciele … zwłaszcza, że Maharadż uprzytomnił nam, że jesteśmy … ciałem, a nawet trzema ciałami

Spływ kajakami po „wzburzonym” Bobrze okazał się wielką atrakcją, a dla niektórych niezapomnianym przeżyciem.

Festiwal nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc wielu wielbicieli i ich oddanie dla tej idei. Szczególne podziękowania należą się:

- Nityangi i Premarnavie za organizację i wszelkie prace związane z festiwalową kuchnią. Naprawdę doceniamy Waszą służbę.

- Podobnie Guru-vakyi, który niezmordowanie tłumaczył trwające czasem ponad dwie godziny wykłady.

- Krsangi, Brigu oraz Saragrahi, którzy prowadzili kirtany oraz arati mangala i gaura.

Gdybyśmy chcieli podziękować wszystkim za ich pomoc, musielibyśmy po prostu odczytać całą listę uczestników festiwalu. Każdy z Was wniósł coś cennego do tego wydarzenia.

Dziękujemy Wam wszystkim, bez waszego wkładu przeprowadzenie Festiwalu nie byłoby możliwe.

Ramana-reti i Nava-yauvana

ps. Czas zacząć przygotowania do Festiwalu Saragrahi 2014