Artykuły

Vande Śrī Kṛṣṇa Caitanya

W pomyślnej inwokacji do swojego traktaktu – Śri Czajtanjaczaritamryty – Śri Krysznadasa Kawiradża Goswami zamieszcza dwa wersety pranama (prāṇaṁa). Śri Krysznadasa mówi nam, że drugi z nich jest szczególny (viśeṣa), dając do zrozumienia, że określone i opisane jest w nim bóstwo przewodnie całej księgi. Werset ten brzmi następująco: vande śrī-kṛṣṇa-caitanya- nityāndandau sahoditau gauḍodaye puṣpavantau citrau czytaj dalej »

Śri Nitajczanda

Fragment książki Circle of Friends [Krąg przyjaciół] autorstwa Swamiego BhaktiwedantyTripurariego, która wkrótce zostanie wydana w języku angielskim. Okręg Gauradhamy zamieszkiwany jest przez wielu siddhów odgrywających role sadhaków. Jest to sādhana-siddha-bhūmi. Narottama Thakura śpiewa: gaurāngera sangi gaṇe nitya siddha kori’ māne – „wszyscy towarzysze Gaurangi są wiecznie wyzwoleni”[1]. Zdecydowanie najbardziej wpływowym z nich jest Nitjanandarama, który jest Balaramą czytaj dalej »

Narodziny i życie Tego, który się nie rodzi

N.S Rajaram, matematyk, były pracownik naukowy NASA, w książce Search for the Historical Krishna [Poszukiwania historycznego Kryszny] podjął ogromny wysiłek w celu ustanowienia historyczności Kryszny. Jednak ten, którego nam ukazuje, różni się od cudownego Kryszny, głównego bohatera Śrimad Bhagawatam (Bhagawatapurany) zamieszkującego serca i pogrążone w medytacji umysły swoich wielbicieli. Próby zobiektywizowania życia Kryszny po to, czytaj dalej »

Rama olśniewa tylko w powiązaniu z Kryszną

[Trzeci z serii artykułów na temat Balaramatattwy, będących fragmentami książki Circle of Friends {Krąg przyjaciół} autorstwa Swamiego Bhaktiwedanty Tripurariego, która wkrótce ukaże się w języku angielskim] Choć interesuje nas wyłącznie Balarama z Wradży, chcąc zrozumieć, jakie ma on znaczenie w zabawach w tym sielankowym miejscu, warto przyjrzeć się jego roli poza nim. Za wyjątkiem awatarów czytaj dalej »

Balaramatattwa

Drugi z serii artykułów na temat Balaramatattwy, będących fragmentami książki Circle of Friends [Krąg przyjaciół] autorstwa Swamiego Bhaktiwedanty Tripurariego, która wkrótce zostanie wydana w języku angielskim. W Laghubhagawatamrycie Rupy Goswamiego Balarama został skategoryzowany jako postać wajbhawaprakasia (vaibhava-prakāśa)  Kryszny. Dwuręki, trzymający flet pasterz Kryszna Gopala to swajamrupa (svayaṁ-rūpa), pierwotna forma Boga, zawierająca wszystkie jego pozostałe przejawy. czytaj dalej »

Balarama – narodziny sakhjabhawy

Pierwszy z serii artykułów na temat Balaramatattwy, będących fragmentami książki Circle of Friends [Krąg przyjaciół] autorstwa Swamiego Bhaktiwedanty Tripurariego, która wkrótce zostanie wydana w języku angielskim Sędziwa mistyczka Paurnamasi, obleczona w szafranową szatę[1], roztaczająca blask niczym księżyc w pełni (którego nosi imię), przybywa do Wradży w towarzystwie burleskowego chłopca-bramina Madhumangali, który podaje się za ucznia czytaj dalej »

Uttarajana a odejście duszy

Gdy słońce rozpoczyna swoją wędrówkę w kierunku północnym, ze snu budzą się dewy i tak zaczyna się ich dzień. Czas ten nazywany jest uttarajaną (uttarāyaṇa) – sześciomiesięczną północną orbitą słońca. Wspomina o niej ósmy rozdział Bhagawadgity w nawiązaniu do odejścia jogina z tego świata. Wypowiedziawszy się na temat czystego oddania (ananya-cetāḥ satataṁ yo māṁ smarati czytaj dalej »

Strona 1 z 512345